„Ptasi Raj” - Świetlica wiejska z zapleczem ornitologicznym w Wielu gm. Mrocza
Budynek świetlicy wiejskiej z zapleczem ornitologiczny to obiekt wolnostojący, parterowy, jednokondygnacyjny, niepodpiwniczony, z dachem wielospadowym.W budynku została wydzielona sala główna, która posiada ok.60-70 miejsc siedzących, oraz zaplecze kuchenne. W świetlicy są umiejscowione także dwa pomieszczenia ornitologiczne dla ornitologów, młodzieży, osób zainteresowanych obserwowaniem ptaków, prowadzeniem badań oraz rozwijaniem zainteresowań przyrodniczych. Dodatkowo świetlica będzie stanowiła bazę dydaktyczną, miejsce zajęć terenowych dla studentów, wycieczek szkolnych dla uczniów oraz turystów.
Ponadto w budynku znajdują się pomieszczenia higieniczno-sanitarne oraz szatnia z hallem wejściowym.
Powierzchnia zabudowy budynku świetlicy to 434,40 m2. Powierzchnia użytkowa : 386,50 m2, kubatura : 2430,00 m2, wysokość budynku : 5,73 m.
Gmina Mrocza podjęła także współpracę z Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, która obejmować ma m.in. organizację na terenie gminy studenckich zajęć terenowych w ramach programów studiów prowadzonych kierunków. Podpisano także umowę partnerską z Miejsko – Gminnym Ośrodkiem Kultury i Rekreacji w Mroczy odnośnie m.in. prowadzenia zajęć dodatkowych, edukacji ekologicznej dla dzieci w przedmiotowym budynku.
Ranczo u Amadeusza
„Ranczo u Amadeusza” to pierwsza w powiecie nakielskim wioska indiańska, która oferuje m.in. indiańskie Tipi z ogniskiem w środku, mini ZOO oraz hotel dla psów i azyl dla ptaków. Ranczo proponuje aktywne warsztaty dla turystów: szkolenie dla początkującego mushera, mini zawody psich zaprzęgów w różnej formie, a także przejazd z dwoma psami na hulajnodze. W stałej ofercie rancza znajdują się m.in. takie atrakcje jak: malowanie twarzy, strzelanie z łuku, rzucanie tomahawkiem do celu, rzucanie dzidami do uciekającego bizona, rzut obręczami na bizonie rogi, indiańskie łowienie ryb, przejście po ścieżce rozżarzonych węgli i równoważnia czejeńska. Ranczo ponadto oferuje imprezy integracyjne, ponad 3-godzinne iście indiańskie zajęcia oraz noc w tipi. Posiada bogatą ofertę dla szkół i przedszkoli.
Wirtualny spacer - Ranczo u Amadeusza
„Szklany Tur” – świetlica wiejska w Turze
„Szklany Tur” to nowopowstała świetlica wiejska, wybudowana ze środków unijnych, wyposażona w niezbędny dla społeczności lokalnej, przede wszystkim zaś dla turystów sprzęt AGD umożliwiający przygotowywanie ciepłych posiłków. Powstały obiekt jest bowiem miejscem integracji lokalnego środowiska oraz zapleczem do rozwijania pasji i zainteresowań dzieci i młodzieży. Służy także turystom zwiedzającym zainstalowaną w świetlicy wystawę szkła i korzystającym w trakcie postoju w Turze z pomieszczeń socjalnych.
Przede wszystkim zaś świetlica powstała po to, by być miejscem organizacji stałej ekspozycji związanej z historią i produkcją szkła w miejscowości Tur, miejscem organizacji wystaw, pokazów i projekcji filmów związanych z hutnictwem szkła oraz organizacji szkoleń dla rolników. Wybudowana świetlica to także centrum rozwoju i upowszechniania kultury wiejskiej, kultywowania tradycji związanych z miejscowością, w której od 1842 roku istnieje Huta Szkła.
Wirtualny spacer - Szklany Tur
Kościół rzymskokatolicki pw. św. Bartłomieja Apostoła
Kościół rzymskokatolicki pw. św. Bartłomieja Apostoła w Samoklęskach Dużych posiada wartość historyczną i naukową, jako materialne świadectwo kulturowej ciągłości zarówno miejscowości, jak i tutejszej parafii. Kościół i parafię w Samoklęskach najprawdopodobniej założyli i uposażyli już w pierwszej połowie XIV w. Pałukowie.
Kościół w Samoklęskach Dużych jest budowlą o charakterze neogotyckim, orientowaną, murowaną z cegły, posadowioną na kamiennych fundamentach i cokole z ciosów granitowych. Od 2011 roku widnieje w wojewódzkim rejestrze zabytków. W bezpośrednim sąsiedztwie kościoła znajduje się zabytkowy Zespół założenia pałacowo-parkowego z XIX wiecznym pałacem. Jest to późnoklasycystyczna budowla, w klimacie neorenesansowej willi palladiańskiej.
Wirtualny spacer - Kościół pw. św. Bartłomieja Apostoła
Gęsia Dolina
Restauracja „Gęsia Dolina” to miejsce, w którym można smacznie zjeść i w miłej atmosferze spędzić czas z rodziną, z przyjaciółmi. Wstępujących w gościnne progi ślesińskiego lokalu klientów witają nie tylko uprzejmi członkowie personelu, ale przede wszystkim wesołe gąski Balbinki. Specjalność restauracji stanowią bowiem regionalnie wytwarzane, tradycyjne potrawy z gęsiny, w tym m.in. półgęsek, czernina na gęsinie, gęsia noga w warzywach duszona oraz gęsia okrasa. W lokalu znajduje się także kredens z lokalnymi produktami, wśród których znaleźć można marchwiany konfitur, piwo nakielskie oraz domowe krówki cioci Tekli. Gęsia Dolina to rodzinna restauracja, prowadzona z pasją i poszanowaniem tradycji.
Centrum Dziedzictwa Kulinarnego i Turystyki Wiejskiej w Minikowie
Centrum Dziedzictwa Kulinarnego i Turystyki Wiejskiej w Minikowie mieści się w wolnostojącym budynku o powierzchni użytkowej 150m² znajdującym się na terenie rezerwatu przyrody Las Minikowski. W obiekcie znajduje się sala dydaktyczna na 26 osób ze stołami przeznaczonymi do pokazów kulinarnych. Wyposażenie budynku stanowi także chłodnia i lada chłodnicza. W Centrum odbywają się spotkania wytwórców umożliwiające wymianę doświadczeń związanych z wytwarzaniem i promocją produktów oraz kursy gastronomiczne, cateringowe (przygotowywanie potraw na bazie produktu regionalnego, lokalnego, tradycyjnego). W doroczny kalendarz imprez minikowskich wpisały się już Targi turystyczno-ogrodnicze „Lato na wsi” oraz Międzynarodowe Targi Rolno-Przemysłowe „AGRO-TECH”.
Stajnia Janowo Młyn
Stajnia Janowo Młyn znajduje się w miejscowości Wyrza na terenie powiatu Nakielskiego. Gospodarstwo położone jest w pięknym i malowniczym miejscu, które umożliwia spokojny wypoczynek na łonie natury oraz dzięki bogatej faunie i florze zapoznanie się z przeróżnymi gatunkami zwierząt i roślin. Zgodnie z naturą tego miejsca została stworzona „Stajnia Janowo Młyn”. Nie zaburzając klimatu teren został przystosowany do zapotrzebowań stajni. Miejsce samo w sobie posiada ponad stu letnią historię związaną z młynem, który jest znakiem rozpoznawczym tego miejsca. Stajnie otacza park, przez który przepływa rzeka Orla tworząc rozlewisko młyńskie. Przy akwenie wodnym znajduje się próg wodny, który niegdyś zrobiony był na potrzeby młyna. Budynki gospodarcze młynarzówki w pełni zostały przystosowane do pobytu koni. W stajni zostały stworzone dogodne warunki w których koń i jeździec mogą spokojnie i bezpiecznie przebywać. Posiadamy 12-ście dużych boksów, myjkę zewnętrzną, solarium, stanowiska do pielęgnacji koni, pomieszczenia gospodarcze, szatnie z aneksem kuchennym, łazienkę z natryskiem, padoki piaszczyste oraz trawiaste pastwiska, pełno wymiarowy czworobok ( plac do jazdy konnej) oraz wykwalifikowaną i kompetentną kadrę.
Gospodarstwo Pasieczne Tomasz Stanek
W skład Gospodarstwa Pasiecznego państwa Stanków wchodzi pasieka przydomowa, las, łąki oraz 2 stawy. Gospodarstwo dysponuje także 4 pomieszczeniami, małym skansenem pszczelarskim a zwiedzającym oferuje pokazy sprzętu pszczelarskiego i pozyskiwania produktów pszczelich, pokazy miodobrania, jak również produkcji wyrobów z wosku pszczelego.
Gospodarstwo pszczelarskie „Bartnik” w Konstantowie
Gospodarstwo Pszczelarskie „Bartnik” istnieje od 1949 roku. Położone jest w malowniczym Konstantowie, nieopodal Krajeńskiego Parku Krajobrazowego, a co najważniejsze przekazywane było z pokolenia na pokolenie, tak jak pasja i pszczelarska tradycja.
W GP „Bartnik” powstaje skansen pszczelarstwa. Pod dwiema wiatami urządzonymi w dawnym wiejskim stylu można zobaczyć „pokazowy” ul, narzędzia służące do produkcji miodu oraz rzeźby dłuta Jacka Orciucha.
W programie zwiedzania Gospodarstwa dodatkowe atrakcje stanowią:
- lekcja biologii dotycząca rodziny pszczelej,
- prezentacja sprzętu pszczelarskiego używanego dawniej i dziś,
- pokaz produktów pszczelich wraz z degustacją.
Zwiedzający mogą wziąć udział także w warsztatach wytwarzania świec z wosku pszczelego oraz wypieku tradycyjnych pierników.
Horodeccy M.T. Gospodarstwo agroturystyczne w Olszewce
Gospodarstwo agroturystyczne, oprócz wynajmu pokoi, oferuje swym gościom również pierwsze w woj. kujawsko-pomorskim pole golfowe oraz salę biesiadną w odrestaurowanej stodole. Organizuje zaś mini-turniej golfowy z udziałem gości, lekcje gry w golfa oraz przyjęcia rodzinne, pikniki integracyjne, biesiady i wystawne bankiety. Słynie także z organizowanego rokrocznie turnieju z cyklu Olszewka Cup 2010. Przykładowe potrawy w jakich można się rozsmakować w gospodarstwie państwa Horodeckich to: wiejski chleb, smalec z cebulką i jabłkiem, jagnię z rożna, zupa gulaszowa, karkówka pieczona ze śliwkami.
Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury im. Klary Prillowej w Kcyni
Kcyński ośrodek kultury to XIX-wieczny pałac otoczony parkiem, w którego sąsiedztwie znajduje się plac zabaw dla dzieci i nowo oddany do użytku skatepark. W ośrodku prowadzone są zajęcia dla grup zorganizowanych od lat 7 do 100 o różnorodnej tematyce:
- taniec i śpiew – „Na Pałukach powiadają, że kamienie tam śpiewają” – nauka śpiewu i prostych form zabawowych wywodzących się z folkloru Pałuk, np. kominiorz, kukowka, Franciszek;
- rękodzieło – nauka wykonywania ozdób z krepiny lub słomy zgodnych z kalendarzem obrzędowym, wywodzących się z regionu Pałuk;
- rzeźba – pokazy rzeźby w drewnie i glinie.
Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu grup zwiedzających w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury im. Klary Prillowej organizowane są (na życzenie) pokazy Zespołu Regionalnego „Pałuki” oraz spotkania z ciekawym człowiekiem, w tym wizyta w pracowni mistrza p. Piotra Wolińskiego rzeźbiarza ludowego.
Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle nad Notecią
Muzeum Ziemi Krajeńskiej mieści się w trzykondygnacyjnym odrestaurowanym spichlerzu, który pochodzi z końca XIX w. i zbudowany został w charakterystycznej technice szkieletowej (tzw. „pruski mur”) ze spadzistym dachem krytym dachówką oraz z oknami zabezpieczonymi drewnianymi okiennicami. Budynek zaadaptowano na potrzeby muzeum po rekonstrukcji w 1990 roku.Na parterze oraz na I piętrze prezentowane są wystawy czasowe, piętro II zajmuje ekspozycja stała z zabytkami archeologicznymi, historycznymi i etnograficznymi, które muzeum pozyskuje od początku swego istnienia. W przyległym do budynku ogródku urządzono lapidarium. Ponadto muzeum oferuje zwiedzającym:
- lekcje muzealne,
- warsztaty plastyczne,
- pokazy tematyczne.
Nakielskie muzeum jest także organizatorem imprezy plenerowej aranżowanej w ostatnią niedzielę maja, tzw. Jarmarku św. Wawrzyńca.
e-mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna
Historyczny budynek domu polskiego, który zbudowany został w 1912 roku z funduszy społeczeństwa polskiego jest siedzibą Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna. Znajdują się w nim ekspozycje stałe pt.:
- Dzieje Szubina i Ziemi Szubińskiej,
- Zamek rycerski w Szubinie,
- Historia harcerstwa,
- II wojna światowa,
- Powstanie wielkopolskie,
- Kolekcjonerstwo,
- Lokalna kultura materialna.
W muzeum organizowane są także wystawy czasowe na bazie zbiorów muzealnych i depozytów oraz zajęcia plastyczne dla dzieci, spotkania seniorów ZHP i wieczornice.
Własna pasieka pszczelarska Państwa Kuś
Pasieka pszczelarska państwa Kuś istnieje już od 1930roku. Główna pasieka stacjonuje w Dziekciarni, w Nakle nad Notecią natomiast znajdują się ule pokazowe wraz z pomieszczeniami przystosowanymi do uzyskiwania miodu.
Pasieka przekazywana jest pokolenia na pokolenie i co najważniejsze sprawia już wiele radości i wzbudza zainteresowanie najmłodszych członków rodziny, jest zatem nadzieja, że zostanie zatrzymana ciągłość tradycji pszczelarskiej.
Tutaj także powstają świeczki wytapiane z pszczelego wosku, można także zobaczyć narzędzia służące do produkcji miodu i samemu przejść drogę wytwarzania miodu.
Szubiński Dom Kultury
Szubiński Dom Kultury to prężnie działająca instytucja wspierająca i promująca sztukę lokalną, ludową oraz miejscowych twórców. Jest organizatorem Konkursu Sztuki Ludowej Pałuk, prowadzi Galerię Plama’s, dzieciom i młodzieży oferuje zajęcia wokalne, plastyczne, rzeźbiarskie i taneczne. Co roku, w okresie Świąt Wielkanocnych aranżuje warsztaty pisankarskie oraz Konkurs na Plastykę Wielkanocną „Palmy i Pisanki”. Po wystawie pokonkursowej oprowadza zwiedzających instruktor rękodzieła SDK lub twórca ludowy, który opowiada o prezentowanych pracach. Swym gościom muzeum oferuje także pokaz wykonania kropidła pałuckiego oraz palm wileńskich.