„Ptasi Raj” - Świetlica wiejska z zapleczem ornitologicznym w Wielu gm. Mrocza

Budynek świetlicy wiejskiej z zapleczem ornitologiczny to obiekt wolnostojący, parterowy, jednokondygnacyjny, niepodpiwniczony, z dachem wielospadowym.W budynku została wydzielona sala główna, która posiada ok.60-70 miejsc siedzących, oraz zaplecze kuchenne. W świetlicy są umiejscowione także dwa pomieszczenia ornitologiczne dla ornitologów, młodzieży, osób zainteresowanych obserwowaniem ptaków, prowadzeniem badań oraz rozwijaniem zainteresowań przyrodniczych. Dodatkowo świetlica będzie stanowiła bazę dydaktyczną, miejsce zajęć terenowych dla studentów, wycieczek szkolnych dla uczniów oraz turystów.

Ponadto w budynku znajdują się pomieszczenia higieniczno-sanitarne oraz szatnia z hallem wejściowym.

Powierzchnia zabudowy budynku świetlicy to 434,40 m2. Powierzchnia użytkowa : 386,50 m2, kubatura : 2430,00 m2, wysokość budynku : 5,73 m.

Gmina Mrocza podjęła także współpracę z Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, która obejmować ma m.in. organizację na terenie gminy studenckich zajęć terenowych w ramach programów studiów prowadzonych kierunków. Podpisano także umowę partnerską z Miejsko – Gminnym Ośrodkiem Kultury i Rekreacji w Mroczy odnośnie m.in. prowadzenia zajęć dodatkowych, edukacji ekologicznej dla dzieci w przedmiotowym budynku.

Ranczo u Amadeusza

„Ranczo u Amadeusza” to pierwsza w powiecie nakielskim wioska indiańska, która oferuje m.in. indiańskie Tipi z ogniskiem w środku, mini ZOO oraz hotel dla psów i azyl dla ptaków. Ranczo proponuje aktywne warsztaty dla turystów: szkolenie dla początkującego mushera, mini zawody psich zaprzęgów w różnej formie, a także przejazd z dwoma psami na hulajnodze. W stałej ofercie rancza znajdują się m.in. takie atrakcje jak: malowanie twarzy, strzelanie z łuku, rzucanie tomahawkiem do celu, rzucanie dzidami do uciekającego bizona, rzut obręczami na bizonie rogi, indiańskie łowienie ryb, przejście po ścieżce rozżarzonych węgli i równoważnia czejeńska. Ranczo ponadto oferuje imprezy integracyjne, ponad 3-godzinne iście indiańskie zajęcia oraz noc w tipi. Posiada bogatą ofertę dla szkół i przedszkoli.

 amd min

Wirtualny spacer - Ranczo u Amadeusza

Kościół rzymskokatolicki pw. św. Bartłomieja Apostoła

Kościół rzymskokatolicki pw. św. Bartłomieja Apostoła w Samoklęskach Dużych posiada wartość historyczną i naukową, jako materialne świadectwo kulturowej ciągłości zarówno miejscowości, jak i tutejszej parafii. Kościół i parafię w Samoklęskach najprawdopodobniej założyli i uposażyli już w pierwszej połowie XIV w. Pałukowie.

Kościół w Samoklęskach Dużych jest budowlą o charakterze neogotyckim, orientowaną, murowaną z cegły, posadowioną na kamiennych fundamentach i cokole z ciosów granitowych. Od 2011 roku widnieje w wojewódzkim rejestrze zabytków. W bezpośrednim sąsiedztwie kościoła znajduje się zabytkowy Zespół założenia pałacowo-parkowego z XIX wiecznym pałacem. Jest to późnoklasycystyczna budowla, w klimacie neorenesansowej willi palladiańskiej.

 

sd min

 Wirtualny spacer - Kościół pw. św. Bartłomieja Apostoła

„Szklany Tur” – świetlica wiejska w Turze

„Szklany Tur” to nowopowstała świetlica wiejska, wybudowana ze środków unijnych, wyposażona w niezbędny dla społeczności lokalnej, przede wszystkim zaś dla turystów sprzęt AGD umożliwiający przygotowywanie ciepłych posiłków. Powstały obiekt jest bowiem miejscem integracji lokalnego środowiska oraz zapleczem do rozwijania pasji i zainteresowań dzieci i młodzieży. Służy także turystom zwiedzającym zainstalowaną w świetlicy wystawę szkła i korzystającym w trakcie postoju w Turze z pomieszczeń socjalnych.

Przede wszystkim zaś świetlica powstała po to, by być miejscem organizacji stałej ekspozycji związanej z historią i produkcją szkła w miejscowości Tur, miejscem organizacji wystaw, pokazów i projekcji filmów związanych z hutnictwem szkła oraz organizacji szkoleń dla rolników. Wybudowana świetlica to także centrum rozwoju i upowszechniania kultury wiejskiej, kultywowania tradycji związanych z miejscowością, w której od 1842 roku istnieje Huta Szkła.

tur min

Wirtualny spacer - Szklany Tur 

Gęsia Dolina

Restauracja „Gęsia Dolina” to miejsce, w którym można smacznie zjeść i w miłej atmosferze spędzić czas z rodziną, z przyjaciółmi. Wstępujących w gościnne progi ślesińskiego lokalu klientów witają nie tylko uprzejmi członkowie personelu, ale przede wszystkim wesołe gąski Balbinki. Specjalność restauracji stanowią bowiem regionalnie wytwarzane, tradycyjne potrawy z gęsiny, w tym m.in. półgęsek, czernina na gęsinie, gęsia noga w warzywach duszona oraz gęsia okrasa. W lokalu znajduje się także kredens z lokalnymi produktami, wśród których znaleźć można marchwiany konfitur, piwo nakielskie oraz domowe krówki cioci Tekli. Gęsia Dolina to rodzinna restauracja, prowadzona z pasją i poszanowaniem tradycji.



gd min
Wirtualny spacer - Gęsia Dolina