Warto odwiedzić

Poniżej przedstawiamy kilka nietuzinkowych miejsc z terenu powiatu nakielskiego, w których można ciekawie i nietypowo spędzić wolny czas. Są to miejsca, w których znajdą Państwo pożywkę zarówno dla ciała, jak i ducha. 
 



Muzeum Ziemi Krajeńskiej
ul. Pocztowa 14

89-100 Nakło nad Notecią
tel. 52

 

Siedziba Muzeum Ziemi Krajeńskiej mieści się w odrestaurowanym XIX-wiecznym spichlerzu przy ul. Pocztowej 14. Na drugim piętrze swe miejsce znalazła ekspozycja stała prezentująca zabytki historyczne, etnograficzne i archeologiczne pozyskane od początku istnienia muzeum, na parterze i pierwszym piętrze swoje miejsce znajdują wystawy czasowe.

 
 
Wystawa stała „Krajna i Nakło od pradziejów do współczesności”
 
W czerwcu 2005 r. miało miejsce otwarcie nowej wystawy stałej, której autorką i wykonawczynią jest artysta plastyk Edyta Jankowska-Kowalczyk. Prace nad ekspozycją trwały prawie trzy lata. Zbiory własne zostały wzbogacone o bogatą kolekcję eksponatów archeologicznych wypożyczonych z Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Muzeum Ziemi Złotowskiej w Złotowie oraz o pamiątki rodzinne pożyczone od osób prywatnych.
 
 

 Wystawy czasowe
 
 Prezentowane wystawy czasowe charakteryzują się bardzo szeroką ofertą i nie są to często wystawy stricte historyczne. Coś dla siebie znajdą zarówno miłośnicy malarstwa czy rękodzieła, jak również pasjonaci fotografii. W nakielskim muzeum można było obejrzeć także znaną w całej Polsce wystawę hologramów, którą oprócz tej placówki w województwie kujawsko-pomorskim mogło się poszczycić tylko Muzeum Okręgowe w Toruniu.
W wyjątkowe wystawy: Fotografie z National Geographic, Średniowieczne narzędzia tortur oraz Kostiumy i rekwizyty z „Ogniem i mieczem” obfitował rok 2000, kiedy to. nakielskie muzeum odwiedziła rekordowa liczba osób – ok. 11 tysięcy. Dla porównania Muzeum Okręgowe w czterystutysięcznej Bydgoszczy zwiedziło wówczas ok. 15 tysięcy.
 
Więcej informacji znajdą Państwo na stronie:

www.muzeum.naklo.pl


 


     
Muzeum Ziemi Szubińskiej

im. Zenona Erdmanna


ul. Szkolna 2
89-200 Szubin
tel. (0-52) 384-24-75

Muzeum Ziemi Szubińskiej jest zlokalizowane w historycznym budynku Domu Polskiego, który zbudowany został w 1912 roku z funduszy społeczeństwa polskiego. Założycielem muzeum i pierwszym kustoszem był Zenon Erdmann (1918-2002). Od 2003 r. muzeum nosi imię Zenona Erdmanna.
 
                                                                                                                                                                     

Ekspozycja stała 
 
 Muzeum gromadzi muzealia w działach: Historia, Etnografia, Sztuka. Na co dzień czynne dla zwiedzających są ekspozycje stałe pt:

- Dzieje Szubina i Ziemi Szubińskiej,
- Zamek rycerski w Szubinie.
- Historia harcerstwa,
- II wojna światowa,
- Powstanie wielkopolskie,
- Kolekcjonerstwo,
- Lokalna kultura materialna

Organizowane są także wystawy czasowe na bazie zbiorów muzealnych i depozytów. Spośród cennych eksponatów należy wymienić: proporzec bojowy z 1939 r. dowódcy dywizji gen. Kutrzeby, sztandar skautowski z Bracina z 1916 r., militaria, numizmaty, filatelistykę, stuletnie kryształowe lustro, starodruki sprzed 200 i więcej lat, między innymi odezwa króla Stanisława Augusta z 1792 r., dokumenty i korespondencja sprzed rozbiorów Polski, z czasów Księstwa Warszawskiego, oraz niewoli pruskiej. W zbiorach harcerskich cenne są kroniki harcerskie, których zgromadzono ponad 500 tomów oraz czasopisma. Unikalna kolekcja obejmuje fotografie i negatywy, bogaty zbiór książek, jak również plakaty i afisze, dyplomy kalendarze. Stan zbiorów stale wzrasta dzięki licznym darowiznom od osób prywatnych z kraju i zagranicy oraz przekazom organizacji społecznych i instytucji.  
 

Przy muzeum Ziemi Szubińskiej działa Koło Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego, Młodzieżowy Klub Filatelistów, Klub Seniorów ZHP.
Muzeum prowadzi także działalność badawczą i wydawniczą. Materiały znajdujące się w muzeum są udostępniane wielu studentom, uczniom, historykom i dziennikarzom.
 
 
Więcej informacji znajdą Państwo na stronie:
www.muzeum.szubin.net
 


                                                                                                                                                                     
Pole golfowe Olszewka

Gospodarstwo Agroturystyczne p. Horodeckich

 

Olszewka 26
89-100 Nakło nad Notecią
tel. (052) 386 08 66
 
 
Gospodarstwo agroturystyczne oferuje organizację imprez na polu. W jej ramach może znaleźć się szkolenie czy konferencja połączona z mała akademią golfa uwieńczoną turniejem. Do tego wspaniała uczta i sukces gotowy.

Imprezy dla pracowników to nie wszystko - zaproszenie klientów na pole golfowe to pomysł, który się sprawdza.

Oferta jest oczywiście skierowana nie tylko do firm - nie raz i nie dwa odbywały się ututaj rozmaite uroczystości rodzinne

Istnieje także możliwość rodzinnego weekendowego wypadu na pole golfowe.
 

Więcej informacji znajdą Państwo na stronie
www.golf-olszewka.pl




Leśny Kącik Edukacyjny

w miejscowości Studzienki (Leśnictwo Nakło nad Notecią)

 


Na terenie dawnej żwirowni, zlokalizowano 17 tablic przybliżających pracę leśnika. Miejsce, gdzie przed laty ludzie usunęli las, a gdzie obecnie wspierają naturę aby przyśpieszyć jej powrót, jest doskonałym przykładem i modelem do zrozumienia leśnictwa. W jaki sposób hoduje się las, jak chroni się przed szkodami, a jak łagodzi skutki klęsk zadanych przez naturę i człowieka to wszystko wyjaśniamy na tablicach kącika edukacyjnego.To miejsce powstało w nadziei, że zwiedzając tą ścieżkę dowiecie się Państwo dużo o lesie i jego mieszkańcach, o formach ochrony przyrody i gospodarce leśnej. Grupy odbywające zajęcia edukacyjne mogą, po uprzednim ustaleniu terminu (tel. 0-52 384-14-06 lub 692 456 599), zwiedzać  ścieżkę z przewodnikiem, pozostałe osoby indywidualnie.